Kreatywne zabawy dla dzieci, które uczą

Dziecko jest niezwykle ciekawe świata. Jego umysł przyswaja bardzo szybko wiele informacji, dlatego warto wykorzystać to podczas kreatywnych zabaw. Spędzanie czasu w sposób twórczy wpływa pozytywnie na rozwój dziecka. Nic dziwnego, że eksperci sceptycznie podchodzą do zajmowania pociech wyłącznie bajkami i grami na tablecie. Wizualne obrazy nie do końca dobrze oddziałują na progres dziecka. Maluchy bardzo szybko przyzwyczajają się do obsługi urządzeń elektronicznych i korzystają z nich bez zastanowienia. Co innego przynoszą edukacyjne zabawy, który wymagają od maluchów analizy, obserwacji i kreatywności.

Zabawa z cieczą nienewtonowską

Przykładem twórczej zabaw jest eksperyment z wodą i mąką ziemniaczaną. Wystarczy zmieszać ze sobą te dwa składniki. Powstała ciecz jest lejąca i ucieka przez palce, ale zręczne modelowanie pozwala stworzyć z niej kulę. Jest to idealna propozycja dla pociech, które lubią zabawy z masą plastyczną. Dziecko musi wykazać się sprytem i energią, by szybko utworzyć wybrany kształt. Woda jest bardzo wdzięcznym składnikiem do dziecięcych eksperymentów. Można odbijać piłkę od powierzchni, robić bańki z wody i płynu do naczyń albo dmuchać w ciecz i obserwować tworzące się fale.

Moc kolorów z mlekiem i barwnikami

Kreatywne zabawy dla dzieci nie muszą być skomplikowane. Wystarczy wlać do talerza trochę mleka i za pomocą pipetki dodać do niego barwniki spożywcze. Następnie trzeba zamoczyć patyczek higieniczny w cieczy z kolorami. Barwy zaczną łączyć się ze sobą i ostatecznie stworzą wielokolorową tęczę. Zabawa pomaga zrozumieć podstawowe zasady łączenia kolorów. Dzieci ją uwielbiają!

Domowa ciastolina

Zabawy masą plastyczną są idealne dla dzieci. Pozwalają rozwijać sprawność ruchową i wyobraźnię. Nic dziwnego, że ciastolina jest tak chętnie wybierana w sklepach z zabawkami. Trzeba jednak wiedzieć, że bez większego wysiłku można ją przygotować w domu. Wystarczy zmieszać ze sobą mąkę ziemniaczaną i odżywkę do włosów. Kolory nadaje się barwnikiem spożywczym lub farbką plakatową. Samo przygotowanie masy plastycznej jest dla malucha doświadczeniem pełnym doznać sensorycznych. Ciastolina jest miękka i delikatna w dotyku, można z niej robić dowolne kształty. Poza tym, masa nie brudzi, więc łatwo można posprzątać po zabawie.

Teatrzyk

Inną sprawdzoną zabawą, która pobudza wyobraźnię jest po prostu domowy teatrzyk. Może to być wersja kukiełkowa, do której trzeba przygotować postaci lub wersja z przebranymi aktorami. Tworząc bohaterów do teatrzyku lalek trzeba wykazać się ogromną pomysłowością. Dzieci mogą przygotować je z kolorowego papieru, modeliny albo materiałów. Stworzenie postaci jest dopiero pierwszym krokiem, należy jeszcze przygotować historię, napisać kwestie, skomponować całą akcję przedstawienia. Ucząc się kwestii, dzieci rozwijają pamięć i koncentrację. W teatrze wiele się dzieje, więc nie ma czasu na nudę. Wersja przedstawienia z aktorami również jest nie lada wyzwaniem. Pociechy muszą przygotować sobie stroje, nauczyć się roli i zagrać!