Jak chronić skórę dziecka – bezpieczne kosmetyki do pielęgnacji

Kosmetyki dla małych dzieci są przeznaczone przede wszystkim dla pociech od narodzin do 3. roku życia. Skóra maluchów jest bardzo delikatna i skłonna do podrażnień, dlatego należy ją traktować jak specyficzny typ skóry. W tym okresie skóra dziecka nie posiada jeszcze bariery ochronnej, dlatego preparaty dla maluchów różnią się od tych dla dorosłych.  

Kosmetyki naturalne – najlepsze dla Twojego dziecka 

Kosmetyk naturalny to taki, który w minimum 95% składa się z surowców pochodzenia roślinnego i mineralnego. Nie ma w nim żadnych konserwantów, emulgatorów, substancji modyfikowanych, petrochemicznych i barwników. Kosmetyk naturalny będzie miał certyfikat, poświadczający autentyczność (ECO CERT, BDIH, Na True i Soil Association).    

Substancje, których należy unikać w kosmetykach 

Kosmetyki drogeryjne bardzo często posiadają w składzie „ulepszacze”, które negatywnie wpływają na kondycję skóry i cały organizm. Do grona substancji, których należy unikać zalicza się: 

  • SLS – jest to syntetyczny detergent, stosowany w substancjach do mycia powierzchni, urządzeń i prania dywanów. W mydłach, żelach pod prysznic, płynach do kąpieli powoduje tworzenie się piany. Sodium Laureth Sulfate wyjaławia skórę, wysusza i podrażnia.  
  • Substancje ropopochodne (Paraffinum Liquidum, Synthetic Wax, Paraffin, Mineral Oil, Isoparaffin, Petrolatum) – produkty tego rodzaju tworzą na skórze plastikową powłokę. Zaburzają oddychanie komórkowe i metabolizm skóry.  
  • Parabeny – są to najpopularniejsze konserwanty kosmetyczne. Wydłużają one trwałość kosmetyku i chronią substancje aktywne. Niestety mają negatywny wpływ na skórę (reakcje alergiczne). 
  • Silikony – sprawiają złudne wrażenie gładkiej skóry. W rzeczywistości blokują wnikanie innych substancji. 
  • Aluminium, sole aluminiowe – są wykorzystywane w wielu antyperspirantach, mają negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu, odkładają się przede wszystkim w węzłach chłonnych. 
  • Glikole – używa się ich jako emulgatorów. Wykazują działanie rakotwórcze. 
  • Sztuczne barwniki, kompozycje zapachów 

Jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry maluszka? 

Płyny do kąpieli, lotiony, szampony powinny być bogate w składniki ekologiczne i naturalne. Certyfikowane produkty gwarantują wysoką jakość i naturalny skład. Bezpieczne artykułu kąpielowe mogą zawierać m.in.: ekstrakt z liści aloesu, organiczną glicerynę, kwas mlekowy, serwatkę z ekologicznego gospodarstwa. Przykładowymi markami godnymi uwago są OnlyBio, Sylveco, Yope i Feel Eco Baby. Niezbędnymi produktami w dziecięcej wyprawce są: mokre chusteczki, krem pod pieluszkę, łagodząca zasypka, organiczny krem do pielęgnacji pupy, lanolina, kremowe szampony i płyny do kąpieli, delikatne mydła, oliwki i olejki. Warto wspomnieć o produktach wegańskich, które również cechuje dobry skład.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *