Jak urządzić pokój dla dziecka? – kilka praktycznych porad

Urządzenie pokoju dla pociechy wcale nie jest łatwe. Rodzice chcą, by dziecko dobrze się w nim czuło i miało wszystko czego zapragnie. Warto pamiętać, że przestrzeń musi być przede wszystkim funkcjonalna i bezpieczna. Najlepiej, jeśli pokój umownie podzielony jest na kilka stref.

Sfery w przestrzeni 

Pierwszą strefą jest sfera wypoczynku. Dziecko musi mieć wygodne, dopasowane do swoich potrzeb łóżko. Warto zainwestować w wysokiej jakości materac, który będzie właściwie podtrzymywał kręgosłup i pozwoli na komfortowy wypoczynek. Mebel może być dopasowany do wieku malucha lub być bardziej uniwersalny, wtedy posłuży wiele lat. W małej przestrzeni dobrym pomysłem będzie łóżko piętrowe, które pozwoli zaoszczędzić miejsce.  

W sferze zabawy powinny znaleźć się wszystkie ulubione zabawki. Warto poukładać je w komodach i szufladach, by utrzymać ład i porządek. Dobrym pomysłem są również dedykowane skrzynie na zabawki, kosze i pufy, które pozwalają ukryć niektóre przedmioty, dzięki czemu można szybko posprzątać przestrzeń. W przestrzeni zabawy można umieścić wiszący fotel albo konika na biegunach.  

Sfera nauki powinna być bardzo przemyślana. Niezwykle ważne są ergonomiczne meble, które uchronią dziecko przed wadami postawy i zapewnią komfort podczas odrabiania zadań domowych. Ergonomiczne krzesła są zazwyczaj regulowane i “rosną” wraz z pociechą. Biurko nie może być za niskie i zbyt małe. Jeśli dziecko korzysta z komputera, powinno mieć również miejsce na położenie książek i zeszytów. 

Odpowiednie oświetlenie  

Aranżując pokój dziecka nie można zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. W pomieszczeniu powinno znajdować się jedno główne źródło światła, które rozjaśnia cały pokój oraz kilka dodatkowych skierowanych punktowo. Główna lampa najczęściej umieszczana jest na suficie. Wybierając model, należy zwrócić uwagę na moc i wygląd, bo to w końcu lampki dla dzieci. Wyposażenie powinno podobać się maluchom, jeśli meble przypadną im do gustu, chętnie spędzą czas w swoim pokoju.  

Lampy punktowe muszą znajdować się między innymi na biurku i przy łóżku. Oświetlenie dostępne w zasięgu ręki, nie powinno mieć szklanych kloszy i małych elementów, które można wyłamać. Najlepiej jest zdecydować się na żarówki LED. Kolorowe obudowy o różnych kształtach dodadzą przestrzeni oryginalności i energii.  

Bezpieczeństwo przede wszystkim 

Dziecko musi być w pokoju bezpieczne. Najlepiej, wybrać drewniane meble, pokryte ekologicznymi farbami. Łóżko, biurko i inne wyposażenie powinny mieć zabezpieczone ostre kanty. Należy także pamiętać o zasłonięciu grzejnika, by ochronić pociechę przed ciepłem i wystającymi elementami. Zestawy wypoczynkowe powinny być pokryte bezpiecznymi, ekologicznymi tkaninami np. bawełną, a zabawki zrobione z drewna, wełny lub lnu.  

Aranżując dziecięcą przestrzeń warto pomyśleć o rozwoju jego artystycznych talentów. Świetnym rozwiązaniem jest pomalowanie jednej ściany farbą tablicową, która pozwala na wielokrotne tworzenie obrazów, bez obawy o zniszczenie nawierzchni.    

Różne rodzaje mebli i opcje dekoracji dla dzieci

Niezależnie od tego, czy masz córkę, czy syna, nic nie przebije ekscytacji związanej z dekorowaniem ich nowej sypialni. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynają naukę w przedszkolu, czy podstawówce, te wskazówki sprawią, że sypialnia Twojego dziecka zmieni się z szarego w bajeczny.

Dzięki meblom, które są nie tylko funkcjonalne, ale i modne, Twoje dziecko na co dzień będzie miało wygodną i stylową przestrzeń. Oto kilka pomysłów na udekorowanie sypialni Twojego dziecka:

1. Opcje przechowywania – szafa jest zawsze opcją zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców; jednak jeśli chcesz czegoś bardziej wyjątkowego, rozważ regał lub komodę tallboy z półkami i schowkiem poniżej (która może pełnić funkcję stolika nocnego).

2. Kolory – Wybrana kolorystyka powinna uzupełniać resztę pomieszczenia i nie być zbyt przytłaczająca

Jakie funkcje powinny mieć meble w pokoju dziecięcym

Każde dziecko jest inne i będzie miało swoje upodobania i antypatie. Jest jednak kilka cech, które każdy pokój dziecięcy powinien mieć, aby czuło się bezpiecznie i komfortowo.

Dobrze zaprojektowane zestawy mebli dziecięcych są ważne, ponieważ dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa i pomagają budować dobre nawyki.

Funkcjonalne meble w dziecięcych pokojach mogą zapewnić im wiele korzyści.

Nie chodzi tylko o dekorację. Powinno też być funkcjonalne. Wygodne łóżko zapewniające podparcie jest ważne dla dobrego samopoczucia i jakości snu dziecka.

Niektórzy rodzice muszą również oderwać je od urządzeń mobilnych i dać im trochę czasu, aby ponownie były dziećmi. Funkcjonalne meble świetnie się do tego nadają – zachęcą ich do eksploracji i kreatywności – przy jednoczesnym zapewnieniu im bezpieczeństwa!

Jakie kolory do pokoju dziecka

„Jakiego koloru powinien być pokój mojego dziecka?” to pytanie zadawane dość często. Podczas gdy niektórzy ludzie mogą myśleć o kolorach w pokoju dziecięcym tylko jako o dekoracji, inni mogą zajmować się psychologią kolorów.

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na wybór koloru pokoju przez dziecko; to naprawdę zależy od osobowości osoby i jej wieku. Niektóre powody, dla których warto używać niektórych kolorów w pokoju dziecka, to uspokojenie temperamentu, zapewnienie radosnych lub uspokajających wibracji lub odpoczynek dla wzroku.